מידע כללי    |    מפת השביל    |    טיפים לרכיבה בשטח     |    סיפורי רוכבים     |    אודות     |    קישורים
שביל ישראל באופניים
מבית שביליסט
טיפים לרכיבה בשטח

להלן מספר טיפים למתכננים טיול רכיבה בשביל ישראל:

תכנון המסלול:
תכנון המסלול הינו החלק החשוב ביותר מהלך המסע. בזמן התכנון יש לקחת בחשבון את הכושר הגופני של הרוכבים ולתכנן הפוגות, מקומות חניה ולכלול במסלול נקודות הצטיידות ומילוי מים. כמו כן יש לקחת בחשבון את תוואי השטח (ירידות / עליות), שטחי אש, כבישים סואנים ושמורות טבע.
מומלץ לבצע את המסע בליווי מפה טופוגרפית של החברה להגנת הטבע הכוללת את כל הפרטים הרלוונטיים. לא מזמן עלתה לאתרנו מפת שביל ישראל אינטרנטית, על גבי מערכת Google Maps. זהו כלי מאד שימושי במהלך תכנון המסלול.

כושר גופני:
גם רוכבים מאוד מיומנים, אשר רוכבים עשרות קילומטרים באופן רצוף, לא בהכרח רגילים לרכיבה של כמה ימים רצופים למשך שעות ארוכות בכל יום, ועל כן יש להתאמן ככל האפשר לפני היציאה למסע, ולהקפיד להתחיל כל יום רכיבה בעצימות נמוכה והילוכים נמוכים.
כאשר מסיימים יום רכיבה, לא להתעצל ולהקפיד לעשות מתיחות ושחרור למניעת כאבי שרירים. כאמור, מומלץ תמיד להיות עם גישה לערכת עזרה ראשונה המכילה לפחות את האמצעים הבסיסיים לטיפול עצמי במקרה של פציעה.

תזונה ומים:
במהלך התכנון הראשוני של המסלול יש לקחת בחשבון נקודות מילוי מים והצטיידות. כמו כן, מומלץ לסחוב פריטים קלים אך מזינים - לדוגמאות מומלץ להיכנס לעמוד אוכל ובישול באתר "שביליסט".
יש להקפיד לאכול באופן מסודר ולא לוותר על ארוחות לאור האנרגיה הרבה המושקעת ברכיבה.

ציוד:
נושא הציוד הינו רחב מאוד והוא תלוי סיטואציה: האם מטיילים לבד, בקבוצה, יחד עם רכב מלווה, קטע בודד או כלל המסלול ברצף. ציוד חובה לכל טיול בשטח הינו ציוד עזרה ראשונה, מפות, ציוד טכני לאופניים, מים ומזון. ציוד שינה הכולל אוהל ושק"ש הכרחי רק במידה ואתם מתכננים לישון בשטח (ולא אצל מלאכי שביל).
מומלץ לקחת ציוד בשימוש תכוף בתיק גב קטן (עד 5 ק"ג), ואת שאר הציוד (ביגוד, ציוד בישול, שינה וכד') יש לקחת במנשא על האופניים. מומלץ לוודא מראש כי זיווד הציוד על האופניים מתבצע בצורה טובה, ואף לבצע נסיעת מבחן לבחינת הנוחות ומשקל הציוד.
הסברים ורשימת ציוד מפורטת לשביל ישראל ניתן למצוא באתר שביליסט - ציוד ועזרים.

היבטים טכניים:
מומלץ לקחת את כל הציוד הטכני הדרוש לתיקון כלל התקלות האפשריות באופניים, כגון: מפתחות אלן, מפתח שרשרת, שרשרת חלופית, מספר שפיצים להחלפה, פנימיות ספייר, משאבה, כבל הילוכים ספייר (לקחת את הארוך יותר, ואם נקרע הקידמי אז מקצרים), ערכה לתיקון פנצ'רים. המלצה אישית שלנו היא לקחת פנס ראש, שישאיר לכם שתי ידיים פנויות בזמן התיקון.